11.07.2017,  20:07:20 | 4 comentarii | 6084 vizualizari
Incredibil, dar adevărat: Din vacă de muls pentru Petre Nica, CEH a ajuns pârât
de Ziarul Vaii Jiului

• În plângerea către Tribunalul Hunedoara apare și senatorul PSD Resmeriță

Când vine vorba de Complexul Energetic Hunedoara (C.E.H.) realitatea bate filmul. Petre Nica, ex(?)președintele Sindicatului „Muntele”, ex-director general adjunct, în loc să iasă la pensie, că putea s-o facă de ani buni, se luptă din interior cu… C.E.H. Adică, tocmai cu economica unitate care i-a umplut buzunarele. Căci, nu-i așa, în vremea pedelistului Purcaru totul e posibil, dar doar pentru unii…

Nica vs. Stancu 
„Subsemnatul Nica Petre (…) chem în judecată pe pârâtul Complexul Energetic Hunedoara SA (CEH) cu sediul în Petroșani, str. Timișoarei, nr. 2, jud. Hunedoara (…), reprezentată prin director general Stancu Viorel”, scrie cu subiect și predicat Petre Nica în cererea de chemare în judecată.
Ca oricare cetățean al patriei noastre, și Petre Nica are dreptul de a-și căuta… dreptatea în instanță. Așa spune Constituția, așa spunem și noi. Acum, chestiunea de moralitate a acestui proces o lăsăm pe seama Judecătorului suprem…

Peste 1,5 miliarde lei vechi - la buzunar
Am fost curioși să vedem cum l-a nemulțumit în ultimii doi ani și jumătate CEH pe Petre Nica. Și am aflat că în anul 2015 Petre Nica a fost nemulțumit de CEH cu 65.000 lei net (în bani vechi – 650.000.000 lei!). În anul 2016, CEH-ul l-a nemulțumit pe Petre Nica cu 51.000 lei (510.000.000 lei vechi). 
Într-o ediție trecută am prezentat cu cât l-a nemulțumit în labă CEH pe Petre Nica în perioada cât a fost director general adjunct (7 luni): 55.775 lei (550.775.000 lei).
La un calcul sumar reiese că Petre Nica a fost nemulțumit cu peste 1,5 miliarde lei în labă, în ultimii 2 ani şi jumătate. Întrebăm și noi: oare câți dintre truditorii adâncului, membri ai Sindicatului „Muntele” au primit atâta bănet în doi ani și jumătate?
Dacă sumele nu sunt cele corecte, îl așteptăm pe Petre Nica să facă necesara corecție. E drept că nu cunoaștem pe deplin relația sa financiară cu Sindicatul „Muntele” (acesta e un alt subiect).
La banii ăștia mai putem adăuga din partea CEH niscai benzină moca, convorbiri telefonice și delegații… De cât, doar Stancu știe… Știe, dar nu vrea să spună… Ca nu care cumva să-l supere pe Nica, și să-l mai dea o dată în judecată.

Pentru că a încasat un purcoi de bani, Bebe mai vrea o dată. Și încă o dată…
Dacă ar fi fost bărbat, Petre Nica ar fi informat opinia publică nu doar asupra câștigurilor sale salariale (scutindu-ne pe noi de o dificilă investigație jurnalistică), ci și că a cerut instanței următoarele: „1. Anularea Deciziei nr. 357/ 04.05.2017 prin care pârâta a decis desființarea postului de director general adjunct ocupat de subsemnatul; 2. Anularea parțială a Hotărârii Consiliului de administrație a pârâtei nr. 14/ 27.04.2017; 3. Reintegrarea subsemnatului în funcția deținută anterior desființării postului; 4. Restituirea diferențelor salariale începând cu data desființării postului și până la reintegrarea subsemnatului pe postul desființat”.
Adică, pe scurt, cererea lui Nica s-ar traduce cam așa: „Pentru că am încasat un purcoi de bani, mai vreau o dată. Și încă o dată…”.

Două întrebări
O întrebare de bun-simț: când va da seama Petre Nica, sindicalistul, și Petre Nica, directorul general adjunct, de închiderea minelor Lupeni și Lonea? A doua întrebare (pentru Purcaru și Stancu): de ce nu-l scoateți la binemeritata pensie pe Petre Nica, așa cum au fost obligați să părăsească sistemul inginerii cu carnet PSD și cu știința exploatării cărbunelui? Profităm și de acest moment, ca să-i solicităm lui Purcaru demisia.  

Senatorul Resmeriță
În cererea lui Nica depusă la Tribunalul Hunedoara apar și nume ale unor politicieni, cum ar fi senatorul PSD Cristian Resmeriță, dar și… „Ziarul Văii Jiului”. Vom reveni. Căci avem de ce și cu ce.


Comentarii articol (4 )

#1 Valea J12.07.2017,  07:33:34
Vrei iertare? Vrei compasiune? Vrei sa arati ca de fapt ai fost si esti de partea noastra?(a oamenilor care muncesc si traiesc correct din salariu)Ca vrei sa se restarteze totul,ca vrei o conducere onesta si corecta.Esti in CEH SA de mult timp. Fa ce trebuie: scuipa tot ce stii la DNA. Fa public TOT. Sigur stii multe. Nu cat ar trebui ca sa fie schimbati si arestati toti (conducerea din Suc si CEH), dar destul cat sa mai ajuti la dezghetarea unor dosare, si la intocmirea altora. Daca si tu esti murdar (cum sigur esti..? sau poate nu..), negociaza cu DNA si da-i in gat pe toti. Hai, ca oricum asta e moda in…. Fiecare pentru el si angajatii cinstiti sunt prinsi la mijloc ca victime colaterale in furtisagurile voastre si injunghierile pe la spate. Hai... fa-ti datoria si …porneste camerele si reflectoarele. FI OM …( sau incearca sa fi)
#2 George12.07.2017,  07:41:09
Asa vor face toti pensionabilii deoarece in lipsa unui consiliu de administratie si a a unei conduceri adevarate care sa aiba c...e care sa impuna o decizie ca toti cei care indeplinesc conditii de pensionare sa fie trimisi acasa indiferent de functie sau culoare politica. Aceasta mizerie este acceptata tacit si de conducere in cardasie cu sindicatele care si ei au conditii de pensionare, aservite acestei conduceri. Ca Nica, adica pensionabili sunt o gramada prin CEH care ard gazul degeaba si incaseaza salarii colosale. Sefi, se***e, consilieri, consiliere, pilosi, piloase si asa mai departe. Daca minerii accepta aceste capuse care sug sangele CEH prin incasarea de salarii grase, cred ca isi merita soarta. NOROC BUN !
#3 Ion12.07.2017,  07:46:42
Tupeul, nesimtirea si aroganta sunt definitorii pentru acest om. De vina nu este el ci conducerile de la CEH care au agreeat si au facut posibila accesarea unor functii de catre aceste specimene demne de cartile de biologie.
#4 C-tin12.07.2017,  12:44:36
Rușine pentru acest specimen zis și bebe FLEGMA.Mare candidat al P.M.P care nu a avut și nu are nimic în comun cu mineritul își arata din nou prostia sau criza în care se afla.


Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 5 ori 8  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




_____
Administrare pagină de Facebook pentru persoane publice
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Administrare pagină de Facebook pentru afaceri
_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Catalog promoţionale 2022
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!




_____
Catalog promoţionale 2022


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter